افزایش قیمت مرغ در راه است، قیمت هر کیلو مرغ 12 هزار و 700 تومان

به گزارش وبلاگ اطلس وب، حجت گفت: با توجه به ازدیاد تقاضا برای ایام پایانی ماه و شب یلدا پیش بینی می گردد که قیمت هر کیلو مرغ مجدد افزایش یابد.

افزایش قیمت مرغ در راه است، قیمت هر کیلو مرغ 12 هزار و 700 تومان

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفت و گو با خبرنگار ، از ثبات نرخ مرغ نسبت به روز گذشته در بازار اطلاع داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 8 هزار و 700 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 12 هزار و 700 تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مرغ زنده نسبت به 2 روز قبل 200 تومان و مرغ گرم 300 تومان رشد داشته است، اضافه کرد: با توجه به ازدیاد تقاضا برای ایام سرانجامی ماه و شب یلدا پیش بینی می گردد که قیمت هر کیلو مرغ مجدد 200 تا 300 تومان افزایش یابد.

حجت از افزایش قیمت جوجه یکروزه طی چند روز اخیر در بازار اطلاع داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه با افزایش 200 تا 300 تومانی به 2 هزار و 800 تومان رسیده است.

این مقام مسئول گرانی مرغ در بازار مرغ شب عید را تکذیب کرد و اضافه کرد: بنابر برنامه ریزی انجام شده جهت تامین مرغ شب عید حداقل 30 درصد فراوری جوجه یکروزه افزایش می یابد که بدین ترتیب گرانی برای تامین مرغ گرم برای ایام سرانجامی سال نخواهیم داشت.

به گفته وی، طبق روال همه ساله تقاضا برای جوجه ریزی از اوایل دی به منظور تامین مرغ شب عید افزایش می یابد که بنابر برنامه ریزی انجام شده مبنی بر رشد 30 درصدی فراوری جوجه بعید است که نوسان قیمتی در بازار رخ دهد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین اقدامات به منظور کنترل قیمت جوجه در بازار بیان نمود: برای مدیریت بازار جوجه یکروزه قرار است که 30 درصد جوجه فراوریی با نرخ مصوب از سوی تشکل های فراوریی با مدیریت اتحادیه سراسری عرضه گردد که در صورت رعایت سهمیه بندی قبل از گران شدن نامتعارف قیمت، مرغداران همانند سال های اخیر مجبور به خرید جوجه با نرخ های بالا نیستند.

وی با اشاره به اینکه عرضه مستقیم جوجه یکروزه توسط اتحادیه سراسری مرغداران تاثیر بسزایی در کنترل بازار دارد، اظهار کرد: اگر انجمن فراوریکنندگان جوجه یکروزه طبق تفاهم انجام شده 30 درصد جوجه فراوریی را در اختیار اتحادیه های سراسری قرار دهد و به وعده خود عمل کند، مرغداران با اطمینان خاطری بیشتری می توانند به فراوری ادامه دهند چرا که خبری از افزایش کاذب قیمت در بازار نیست.

این مقام مسئول درباره آخرین شرایط خرید تضمینی مرغ اضافه کرد: شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان متولی امر باید آمار رسمی خرید تضمینی مرغ را اعلام کند و اتحادیه آمار دقیقی در این خصوص ندارد.

وی از شروع خرید تضمینی مرغ اطلاع داد و گفت: شرکت پشتیبانی امور دام بحث خرید تضمینی مرغ را در سایز خاص یک کیلو و 200 تا یک کیلو و 800 گرم شروع نموده، در حالیکه این سایز شامل حال تمامی مرغداران نمی گردد.

حجت با اشاره به اینکه خرید مرغ با سایز خاص نمی تواند تاثیر چندانی در شرایط بازار داشته باشد، بیان نمود: هم اکنون وزن مرغی که در سالن های مرغداری تجمیع پیدا نموده به 3 کیلوگرم رسیده است و چنانچه پشتیبانی امور دام برای مدت زمان کوتاه اقدام به خرید کند، شرایط کنونی بازار مرتفع خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به آنکه هزینه بسته بندی و انجماد حداقل نسبت به دوره قبل که پشتیبانی امور دام خریداری می کرد، 500 تومان بالاتر است، از این رو انتظار می رود که پشتیبانی امور دام براساس افزایش هزینه های فراوری، قیمت خرید از مرغداران را نرخ گذاری کند یا خود به طور مستقیم اقدام به خرید مرغ زنده از فراوریکنندگان نماید چرا که به سبب ارگان دولتی ممکن است با هزینه کمتری بتواند انجماد را انجام دهد.

حجت با اشاره به اینکه بازار نهاده های دامی کماکان در آرامش به سر می برد، بیان نمود: در حال حاضر بازار نهاده های دامی از لحاظ قیمت و حجم در آرامش به سر می برد چرا که با حضور جدی بخش خصوصی و پشتیبانی امور دام از ابتدای سال کمبودی در عرضه وجود ندارد که بتواند بر التهاب بازار دامن بزند.

وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر یک هزار و 350 تومان، کنجاله سویا 2 هزار و 350 تا 2 هزار و 450 تومان و ذرت در انبار های استانی یک هزار و 600 و کنجاله سویا 2 هزار و 550 تومان است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، بیان نمود: با استمرار افت قیمت جوجه، کمبودی در جوجه ریزی شب عید نداریم که بر کاهش عرضه و التهاب بازار اثر بگذارد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در سرانجام با اشاره به اینکه واردات مرغ به فراوری داخل آسیب جدی وارد می نماید، توضیح داد: با وجود برنامه ریزی انجام شده برای تامین نهاده های دامی از ابتدای سال، فراوری جوجه یکروزه و جوجه ریزی ماهانه حداقل 100 میلیون قطعه برای فراوری مرغ، واردات مرغ توجیه مالی ندارد چرا که چنین اقدامی منجر لطمه زدن به فراوری داخل می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "افزایش قیمت مرغ در راه است، قیمت هر کیلو مرغ 12 هزار و 700 تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت مرغ در راه است، قیمت هر کیلو مرغ 12 هزار و 700 تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید