بوش آفتابگیر خودرو را مجددا اختراع کرد

به گزارش وبلاگ اطلس وب، آفتابگیر خودرو ممکن است در ابتدا قطعه ای پیش پا افتاده به نظر برسد که اهمیت چندانی ندارد، با این حال واقعیت مساله ای غیر از این موضوع است. نخستین آفتابگیر خودرو در سال 1924 توسط هت وی اختراع شد که وی این قطعه را سپر تابش نام نهاد. نخستین آفتابگیر خودرو بر روی خودرو پرفروش آن دوران یعنی فورد مدل T نصب شد.

بوش آفتابگیر خودرو را مجددا اختراع کرد

ابزار غیرکاربردی و حادثه ساز!

با گذشت حدود یک قرن از اختراع این ابزار کاربردی، تغییر زیادی را در آن شاهد نیستیم و تنها آفتابگیرهای تاشو یا کشویی جایگزین مدل سنتی شدند. وظیفه این ابزار جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به چشم راننده است، اما در حقیقت بیشتر از آن که جلوی تابش نور خورشید را بگیرد، دید راننده را مختل می نماید. طبق اعلام اداره ملی ایمنی و ترافیک بزرگراه های آمریکا، میزان تصادفات ناشی از به کارگیری آفتابگیر خودرو، دوبرابر سوانح ناشی از آب و هوای نامساعد است. به همین دلیل احتیاج برای اصلاح این قطعه به ظاهر ساده از مدت ها پیش حس می شد.

اختراع مجدد آفتابگیر از سوی بوش

حال شرکت بوش در نمایشگاه تجهیزات الکترونیکی لاس وگاس، نسخه ای امروزی از آفتابگیر خودرو ارایه داده است. به نظر می رسد آفتابگیر جدید ایرادات نمونه سنتی خودش را رفع نموده باشد.

آفتابگیر سنتی یک قطعه مات ساخته شده از پلاستیک یا چرم است که کاملا قسمتی از محدوده دید راننده را اشغال می نماید. بوش به جای آن یک پنل دودی رنگ طراحی نموده که نور خورشید را به طور کامل فیلتر نمی نماید، بلکه سعی می نماید همانند یک عینک آفتابی عمل کند. آفتابگیر بوش از قطعات شش ضلعی LCD ساخته شده که مات هستند و نور شدید خورشید را فیلتر می نمایند.

ابداع آفتابگیر مجازی

اختراع بوش آفتابگیر مجازی نام دارد. این ابزار به چند دوربین مجهز است که موقعیت صورت راننده را معین می نمایند. با مشخص مکان چشم ها، بینی و دهان راننده، موقعیت تقریبی صورت وی معین می گردد. در مرحله بعد الگوریتم آفتابگیر هوشمند وارد عمل می گردد. این الگوریتم معین می نماید چه قسمت هایی از صورت می بایست از تابش شدید نور خورشید در امان باشند. در همین حین دوربین ها در هر لحظه حرکات سر راننده را پایش می نمایند تا نقاط مهم صورت وی نظیر چشم ها از تابش شدید نور آفتاب در امان باشند.

این روش هوشمند موجب شده که دید راننده نسبت به زمانی که از آفتابگیرهای سنتی استفاده می نماید، افزایش قابل توجهی داشته باشد. قسمت های مات آفتابگیر بوش در حد یک عینک آفتابی عمل می نمایند و نسبت به زمانی که از آفتابگیر سنتی استفاده می گردد، 90 درصد دید بهتری برای راننده فراهم می نمایند. البته ضروری است بدانید این ابزار هوشمند تنها برای فیلتر کردن نور آفتاب طراحی شده و برای دیگر منابع نوری قابل استفاده نیست. این قطعه همچنان در حال توسعه است و نسخه ای که در نمایشگاه لاس وگاس به معرض نمایش عموم درآمد، یک نسخه بتا از آن تلقی می گردد. بوش امیدوار است حمایت قطعه سازان بزرگ را برای فراوری انبوه اختراع هوشمندش جلب کند.

منبع: MOTORTREND

منبع: دیجیکالا مگ

به "بوش آفتابگیر خودرو را مجددا اختراع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوش آفتابگیر خودرو را مجددا اختراع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید