چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟

به گزارش وبلاگ اطلس وب، آلودگی هوا با انواع بیماری ها از بیماری های تنفسی و سرطان تا حمله قلبی و اختلال هوش بچه ها ارتباط دارد، اما چه کار می توان کرد که بتوان از این آسیب ها در امان ماند.

چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟

به گزارش وبلاگ اطلس وب این شش روش را برای محفافظت خودتان در برابر آلودگی هوا به کار ببندید:

1- میزان آلاینده های هوا را پیگیری کنید:

بهترین راه برای پرهیز از آلودگی هوا تنفس هوای پاک است. گرچه ممکن است اغلب ما نتوانیم کار و زندگیمان را رها کنیم و به مناطق با هوای پاک برویم، دست کم می توانیم کیفیت هوای اطرافمان را پیگیری کنیم.

نقشه های آنلاین کیفیت هوا در زمان واقعی از داده های ایستگاه های پایش کیفیت هوا در سراسر جهان استفاده می نمایند تا شاخص کیفیت هوا (AQI) هر نقطه ای را به دست دهند. در این نقشه ها همچنین از کدهای رنگی برای هدایت کاربران در شدت های متفاوت آلودگی استفاده می گردد. گرچه داده های این نقشه ها محدود به مکان های ایستگاه های پایش کیفیت هوا می گردد، اما هدایت خوبی به خصوص برای افرادی هستند نسبت به آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند. بعضی از این نقشه ها پیش بینی آلودگی هوا برای روزهای آینده را هم ارائه می دهند.

برای نمونه می توانید از اپلیکیشن رایگان AirVisual در تلفن های اندرویدی و آیفون برای پیگیری شرایط آلودگی هوا در محل زندگی تان بهره ببرید.

همچنین پایشگرهای کوچک کیفیت هوا با قیمت معقول به بازار وارد شده اند (ازجمله وسایل قابل حملی که به تلفن های هوشمند متصل می شوند مانند Footbot) که می توانند اطلاعات بیشتری از آلودگی هوای اطرافتان به شما بدهند.

2- ماسک با اندازه مناسب به صورت بزنید

تصاویر افراد با ماسک های پزشکی در خیابان های مملو از دود به تصویر رایجی در اخبار آلودگی هوا بدل شده است. اما ماسک های پزشکی، ازلحاظ جلوگیری از ورود ذرات آلاینده ماسک های پزشکی کاملاً بی تأثیر هستند. این ماسک ها به خصوص به این علت بی تأثیر هستند که در لبه هایشان روی صورت نمی چسبند و نمی توانند از ورود هوای آلوده از درزهای کناری شان جلوگیری نمایند.

یک آنالیز در سال 2018 نشان داد که مهم ترین عامل در کاهش ذرات آلاینده در هنگام استفاده از انواع ماسک های تنفسی این است که تا چه حد خوب روی صورت قرار گیرند و نشت هوا نداشته باشند.

  • چطور در آلودگی هوا درست ماسک بزنیم | چه ماسکی موثرتر است؟

3- دوچرخه سواری کنید:

خیابان های شلوغ به طورمعمول از آلوده ترین نقاط شهر هستند. اما با فاصله دریافت از این خیابان ها کیفیت هوا ممکن است بهبود یابد. یک آنالیز در سال 2014 از طریق دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد کیفیت هوا در خطوط ویژه دوچرخه سواری (که با یک دیواره فیزیکی از بقیه خیابان جدا شده اند) یا راستاهای دوچرخه سواری را که با فاصله از خیابان اصلی قرار گرفته اند، مقایسه کرد.

نتایج نشان داد که غلظت دی اکسید نیتروژن در خط ویژه دوچرخه سواری نسبت راستا جداگانه دوچرخه سواری 30 درصد بالاتر است.

  • پیاده روی و دوچرخه سواری سریع از استنشاق آلودگی هوا می کاهد

4- از فراورده های پاک نماینده سبز بهره ببرید:

به همه فراورده های متفاوت پاک نماینده که در خانه تان استفاده می کنید، فکر کنید. حالا بوی آن ها را به تصور درآورید. یک قاعده کلی مناسب این است که هر فراورده ای که بوی تندتری داشته باشند - ازجمله هر فراورده ای که رایحه داشته باشید- احتمالاً دارای ترکیبات آلی فرار (VOC) است. ترکیبات آلی فراری مانند استون، بنزن و فرمالدئید ازجمله عوامل مهم آلودگی هوای درون خانه هستند و از فراورده های پاک نماینده، رنگ ها، چسب ها و هر چیز دیگری که کارش به تبخیر وابسته است، متصاعد می شوند.

آنالیز های متعدد نشان داده اند که قرارگیری در معرض ترکیبات آلی فرار ناشی از فراورده های پاک نماینده - به خصوص در افرادی که با این فراورده ها سروکار دارند- می توان باعث ایجاد یا تشدید آسم گردد. برای کاهش متصاعد شدن ترکیبات آلی فرار در خانه، فراورده های پاک نماینده ای را بهره ببرید برچسب Ecolabel را داشته باشند. فراورده هایی که این برچسب اتحادیه اروپا را داشته باشند، ازجمله میزان محتوای ترکیبات آلی فرار کمی دارند و دوستدار محیط زیست هستند.

گیاه دراسنای پرچمی یا خون سیاوشان به پاک کردن هوای خانه از مواد آلاینده یاری می نماید

5- گیاهان خانگی بخرید:

گیاهان خانگی فقط دکور خوبی نیستند، آن ها می توانند به تصفیه هوای داخل خانه هم یاری نمایند. پژوهشگران در دانشگاه ایالتی نیویورک در آنالیز پنج گیاه خانگی متفاوت برای اندازه گیری میزان کارایی شان در زدودن ترکیبات آلی فرار مقایسه کردند. بر اساس نتایج این مقایسه برای آغاز می توانید گیاه بروملیاد را در خانه نگهدارید و 80 درصد مواد آلاینده را در طول 12 ساعت از هوا می زداید. اما اگر یک سالن زیبایی را اداره می کنید که مملو از ترکیبات آلی فرار ناشی از لاک ناخن است، گیاه دراسنا را امتحان کنید که 94 درصد از استون را از هوا می زداید.

  • چطور با گیاهان خانگی هوای درون خانه را پاک کنیم؟

  • هوای درون خانه را با گیاهان خانگی پاک کنیم

6- از دستگاه تصفیه نماینده هوای خانگی بهره ببرید:

دستگاه های تصفیه نماینده هوای خانگی هم می توانند به پاک کردن هوای خانه یاری نمایند. یک آنالیز در سال 2017 در تایوان نشان داد که مصرف طولانی مدت از تصفیه نماینده هوای خانگی دست کم در محیط های به شدت آلوده می تواند سودمندی های برای سلامت قلب و عروق داشته باشد.

دستگاه تصفیه نماینده هوا را با دقت انتخاب کنید. دستگاه های گران تر لزوماً بهتر نیستند. مؤثرترین تصفیه نماینده ها دستگاه های با قدرت بالا هستند که می توانند هوا را با سرعت بیشتر و به طور کامل تری پاک نمایند. دستگاه هایی که حسگر کیفت هوا داشته باشند، مناسب تر هستند، زیرا می توانند قدرتشان را برحسب میزان آلاینده ها در هوا تنظیم نمایند.

منبع: BBC Science Focus

منبع: همشهری آنلاین

به "چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از خودم در برابر آلودگی هوا محافظت کنم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید