هوای آلوده مرگ ومیر ناشی از کروناویروس را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ اطلس وب، متخصصان اروپایی هشدار دادند آلودگی هوای ناشی از استفاده از وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی در شهرها موارد مرگ و میر ناشی از کروناویروس جدید را افزایش می دهد.

هوای آلوده مرگ ومیر ناشی از کروناویروس را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ اطلس وب به نقل از ایسنا، اتحادیه بهداشت عمومی اروپا (EPHA) هشدار داد: هوای آلوده در مناطق شهری که باعث افزایش فشار خون، دیابت و سایر بیماری های تنفسی می شود، می تواند منجر به مرگ و میر بیشتر در مبتلایان به کووید-19 در سطح جهان شود.

انجمن تنفسی اروپا اعلام کرده است: انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از موتورهای دیزلی هنوز در سطح خطرناکی است که می تواند افراد آسیب پذیر و گروه های حساس را در طول شیوع کروناویروس و دیگر همه گیری ها در آینده تحت فشار قرار دهد.

بیماران مزمن قلبی و ریوی که در اثر قرار دریافت طولانی مدت در معرض آلودگی هوا دچار مشکل شده اند، کمتر از افراد سالم قادر به مبارزه با عفونت های ریوی بوده و در نتیجه احتمال مرگ و میر در آن ها بیشتر است. این موضوع درمورد کووید-19 نیز که ریه ها را درگیر می کند، وجود دارد.

کروناویروس جدید تا به امروز بیش از 186 هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و بیش از 7400 قربانی بر جای گذاشته است.

در حالی که هنوز ارتباط بین آلودگی هوا و افزایش مرگ و میر ناشی از کروناویروس جدید ثابت نشده است، یک مطالعه در مورد شیوع سارس در سال 2003 میلادی نشان می دهد بیمارانی که در مناطقی با سطوح متوسطی از آلودگی هوا زندگی می کنند، 84 درصد بیشتر از بیمارانی که در مناطقی با سطوح کمی از آلودگی هوا زندگی می کنند، جان خود را از دست می دهند.

کووید-19 نیز مشابه با سارس بوده و می تواند منجر به نارسایی های تنفسی شود.

با توجه به جدید بودن کروناویروس هنوز اطلاعات مربوط به میزان مرگ و میر ناشی از آن کامل نیست اما گزارش ها حاکی از آن است که بیشتر قربانیان این ویروس افراد سالخورده یا بیماران مزمن قلبی و ریوی و دیابتی هستند.

طبق اعلام آژانس محیط زیست اروپا، آلودگی هوا به رغم دستورالعمل های مربوط به کیفیت هوای اتحادیه اروپا، سالانه به حدود 400 هزار مرگ زودرس در سراسر این قاره منجر می شود.

شمال ایتالیا یکی از نقاط مهم شیوع کروناویروس در جهان، دارای سطوح بالایی از ذرات میکروسکوپی 10 PM است که ناشی از ترافیک جاده ای است.

شمار قربانیان کروناویروس در این کشور به بیش از 2100 نفر رسیده که بعد از چین در ردیف بیشترین تلفات ناشی از این ویروس قرار گرفته است.

یک مطالعه جدید نشان داده که آلودگی هوا به طور میانگین سه سال از عمر افراد در سراسر جهان کاهش داده و هر ساله نیز منجر به 8.8 میلیون مرگ زودرس می شود.

بر اساس داده های ماهواره ای، قرنطینه در شمال ایتالیا منجر به کاهش قابل توجه اکسید نیتروژن و ذرات ریز آلاینده در هوا شده است.

  • سه شهر ایتالیایی در فهرست آلوده ترین شهرهای اروپا

اتحادیه بهداشت عمومی اروپا هشدار داده که دولت ها باید اولویت خود را در کاهش وسایل نقلیه آلاینده قرار دهند تا از مرگ های غیرضروری در هنگام شیوع های احتمالی آینده جلوگیری شود.

بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، متخصصان می گویند شواهد علمی حاکی از آن است که شیوع های همه گیر مانند شیوع کروناویروس از این پس با دوره تناوب های کوتاه تری رخ می دهد و از همین رو توجه فوری به کاهش آلودگی هوا ضرورت دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هوای آلوده مرگ ومیر ناشی از کروناویروس را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای آلوده مرگ ومیر ناشی از کروناویروس را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید