نظرات کارگروه شورای گفت وگو به سازمان ثبت اعلام شد

به گزارش وبلاگ اطلس وب، در راستای پیگیری های دبیرخانه شورای گفت وگو برای رفع ابهامات نحوه اجرای بند (پ) ماده 117 قانون برنامه ششم توسعه، کارگروه شورای گفت وگو نشستی با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، نمایندگان معاونت حقوقی رئیس جمهور، شورای گفت وگوی خراسان رضوی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار کرد و در نهایت مقرر شد طی نامه ای پیشنهادهای تهیه شده برای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال شود تا در مقام سیاست گذاری سازمان لحاظ شود.

نظرات کارگروه شورای گفت وگو به سازمان ثبت اعلام شد

این نامه 8 بهمن از سوی غلامحسین شافعی، دبیر شورای گفت وگو و رئیس اتاق ایران خطاب به ذبیح الله خدائیان، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال و درخواست شد نتیجه اقدامات به دبیرخانه شورای گفت وگو منعکس شود.

پیش از اینکه موضوع نحوه اجرای بند (پ) ماده 117 قانون برنامه ششم توسعه در نشست مذکور بررسی شود، دیدگاه های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در مورد این بند قانونی نیز دریافت شده بود.

در این نشست سه ابهام اصلی که مورد توجه بخش خصوصی بود در قالب سئوال مطرح و مورد بررسی قرار گرفت؛ مسئله نخست این بود که آیا این بند قانونی علاوه بر اسناد ذمه ای، اسناد رهنی را هم دربرمی گیرد؟ که پس از بحث و بررسی و بر اساس آرا، موافقت شد که این بند علاوه بر اسناد ذمه ای، اسناد رهنی را نیز دربرمی گیرد.

موضوع دوم مبنی بر اینکه آیا اگر دوائر اجرای ثبت، مالی را شناسایی و توقیف کنند، اما این مال به مزایده گذاشته نشود و صورت مجلس مزایده تنظیم نشود به آن حق الاجرا اعم از نیم عشر و ربع عشر تعلق می گیرد؟ نیز بررسی و مصوب شد که بند پ ماده 117 قانون برنامه ششم توسعه شامل اسناد رهنی و ذمه ای بوده و در انتها عملیات اجرایی باید نیم عشر دریافت شود؛ به معنای دیگر اگر دوائر اجرای ثبت، مالی را شناسایی و توقیف کنند، چنانچه این مال به مزایده گذاشته شود و صورت جلسه مزایده تنظیم شود، این شرایط در حکم اجرای اسناد لازم الاجرا بوده و مفاد بند پ قابل اجرا است؛ بنابراین در طول مدت برنامه ششم، اجرای ماده 131 قانون ثبت و تبصره 2 ماده 158 آیین نامه اجرایی آن، متوقف شود و ربع عشر نیز دریافت نشود.

مسئله نهایی با این محتوا که اگر مالی توسط دوائر اجرایی ثبت، شناسایی نشود، بلکه فرد، ممنوع الخروج شود، حق الاجرا تعلق می گیرد؟ بررسی و مصوب شد که ممنوع الخروجی، خارج از موضوع است و جزو فرایند اجرا محسوب نمی شود که هزینه ای دریافت شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "نظرات کارگروه شورای گفت وگو به سازمان ثبت اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظرات کارگروه شورای گفت وگو به سازمان ثبت اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید