شب یلدا کجا بریم؟

به گزارش وبلاگ اطلس وب، خبرنگاران: روز های رنگارنگ پاییز در حال تمام شدن است و کم کم باید به استقبال زمستان و سرمای آن برویم. به استقبال برف و یخبندان هایش. اولین چیزی که فرارسیدن زمستان را نوید می دهد شب یلداست. طولانی ترین شب سال که همه را دور هم جمع می نماید تا برای چند ساعت مسائل و نگرانی ها را فراموش نمایند و کنار هم یک شب به یادماندنی بسازند.

شب یلدا کجا بریم؟

پیش تر، در مطلبی با عنوان بازی های دسته جمعی شب یلدا، بازی هایی که می توانید در این شب سرد انجام دهید را برایتان معرفی کردیم. اما در این مطلب قصد داریم بهترین مکان ها برای گذراندن شب یلدا را با هم بشناسیم تا این شب طولانی را به بهترین شکل خوش بگذرانیم.

1. خانه مادربزرگ و پدربزرگ

اولین و سنتی ترین مکان برای دورهمی شب یلدا، خانه بزرگان است. خانه مادربزرگ با کرسی گرم و لحاف های پشمی، خوردنی های خوشمزه و غذا های محلی خانگی یکی از بهترین گزینه ها برای شب یلداست. همه فامیل دور هم جمع می شوند و بزرگ تر ها برای کوچکتر ها فال حافظ می گیرند و قصه می خوانند و از خاطره های قدیمی می گویند. پس اگر از نعمت داشتن بزرگان فامیل بهره مندید این فرصت را از دست ندهید و با یک هندوانه به خانه آن ها بروید تا هم دل آن ها را شاد کنید و هم از باهم بودنتان لذت ببرید.

اما خیلی از شما ممکن است از خانه مادر و مادربزرگ فاصله داشته باشید و کار و مشغله زندگی و دوری از خانواده همه دست به دست هم دهند تا نتوانید شب یلدا را کنار خانواده باشید. ما در این مطلب برای شما هم برنامه های ویژه ای داریم پس با وبلاگ اطلس وب همراه باشید تا با مکان های تفریحی هیجان انگیز یلدایی آشنا شوید و هرکدام را بیشتر دوست دارید در لیستتان یادداشت کنید.

2. رستوران ها

بسیاری از رستوران ها در شب یلدا تا دیروقت باز هستند و با منو های ویژه شب یلدا و موسیقی و فال حافظ میزبان شما خواهند بود. شما می توانید به بهانه شب یلدا از تخفیف های ویژه یلدایی رستوران ها هم بهره ببرید. غذای موردعلاقه تان را سفارش دهید و بعد از غذا هم با میوه ها و خوراکی های یلدایی از خودتان پذیرایی کنید و خلاصه یک شب را حسابی خوش بگذرانید. (و متاسفانه، ماه بعد بیشتر اضافه کاری بمانید تا پول خرج شده را جبران کنید؟!)

3. مکان های فرهنگی

از مکان های دیگری که می توانید شب یلدا را آن جا بگذرانید کتا ب فروشی ها و مراکز فرهنگی شهر تهران است. بسیاری از کتا ب فروشی ها و انتشاراتی ها برای اهل فرهنگ برنامه های ویژه ای دارند و با همکاری هنرمندان و چهره های مشهور، مراسم شب یلدا را برگزار می نمایند. خانه هنرمندان در پارک ایرانشهر جزو چنین مکان هایی است. کتاب خوانی، داستان خوانی و حتی نقالی جزو بهترین مراسم های برگزار شده در این شب است.

چنین مراسم هایی نه تنها در تهران بزرگ، بلکه در دیگر شهر های ایران نیز برگزار می گردد؛ بنابراین اگر در شهر های دیگر هستید، تنها کافیست که به بیلبرد های شهرداری و اعلامیه های شب یلدا توجه کنید. اجرای موسیقی ها محلی و مراسم آئینی در هر شهری، شبی متفاوت تر از هر سال را برایتان به ارمغان می آورد.

شب عاشقانه ها در باغ کتاب

یکی دیگر از این مکان های فرهنگی باغ کتاب است. در آستانه شب یلدا و به همین مناسبت، محفل ادبی هنری با عنوان شب عاشقانه ها در روز آدینه از سوی باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد.

در این محفل، شاعران نام آشنایی از جمله محمدرضا عبدالملکیان، مرتضی امیری اسفندقه، ناصر فیض، رضا نیکوکار، محمدسعید میرزایی، محمدمهدی سیار، محمدجواد آسمان، میلاد عرفان پور، مژگان عباسلو، اعظم سعادتمند، سیده تکتم حسینی، افسانه غیاثوند، مریم آریان، مبین اردستانی، سعید پورطهماسبی، فاطمه فهیمی، المیراسادات شاهان، حسن صنوبری و ... حضور دارند و جمعی از ایشان شعر های عاشقانۀ خود را برای مهمانان و علاقمندان شعر و ادب قرائت می نمایند. اجرای این برنامه را سعید بیابانکی شاعر سرشناس بر عهده خواهد داشت. همچنین آواز سروش بخشش خواننده توان مند کشورمان و سنتور احمد جعفری در این برنامه موسیقی عاشقانه را با شعر عاشقانه همراه خواهد نمود.

یکی از اهداف اصلی این برنامه ارائه و رونمایی شکل فاخر و ارزشمندی از شعر عاشقانه و جذب مخاطب عمومی به سمت آن است؛ مخاطبی که روزانه با انبوه عاشقانه های ضعیف و مبتذل بمب باران می گردد. امری که باعث شده شعر عاشقانه در اذهان عمومی به نوعی شعر سطحی تقلیل پیدا کند و پیوند های محکمش را با عاشقانه های درخشان ادبیات فارسی کمرنگ کند.

زمان برگزاری نخستین شب عاشقانه ها آدینه 29 آذر، از ساعت 17:30 و محل برگزاری آن باغ کتاب تهران (واقع در میدان ونک، بزرگراه حقانی، جهت غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی) خواهد بود.

محفل های یلدایی

نشر ثالث که یکی از نشر های مطرح در حوزه ادبیات است هم مثل هرسال به مناسبت شب یلدا دورهمی فرهنگی با نام چله در ثالث را ترتیب داده که شرکت نمایندگان می توانند در آن جا از نقالی و حافظ خوانی و اجرای موسیقی های زنده با حضور هنرمندان، لذت ببرند.

جشنواره های قصه گویی

بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه گویی از 26 تا 30 آذر پذیرای علاقه مندان دنیای قصه هاست. جشن ها و مراسم بسیاری در این چند روز در مکان های مختلف شهر تهران برگزار می گردد که علاقه مندان به قصه گویی و هنر می توانند از آن ها استفاده نمایند.

کانون پروش فکری بچه ها و نوجوانان در نقاط مختلف شهر این مراسم را برگزار می نماید. مرحله پایانی بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه گویی از سه شنبه 26 آذرآغاز شده و تا شنبه پیش رو 30 آذر در تهران ادامه دارد، شرکت نمایندگان در بخش بین الملل این دوره از جشنواره 27 آذر در حضور داوران و علاقه مندان قصه گویی روی صحنه می فرایند.

هم چنین در بخش منطقه ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی، برگزیدگان در مرحله کشوری 30 آذر و همزمان با شب یلدا در تهران باهم رقابت می نمایند. در بخش قصه 90 ثانیه که از دوره بیست ویکم به جشنواره قصه گویی افزوده شده، علاقه مندان به قصه گویی سرگذشت و نکته های عبرت آموز زندگی خود یا دیگر افرادی را که شنیده اند و برای شان جذابیت دارد در قالب یک فیلم 90 ثانیه ای روایت می نمایند. بخش ملی جشنواره بین المللی قصه گویی در سه گروه دختران و پسران 12تا 18 سال، زنان و مردان و مادربزرگ ها و پدربزرگ ها برگزار می گردد.

گیتی خامنه، بهرام شاه محمدلو، مصطفی رحماندوست، مجید قناد، سارا روستاپور و رضا کیانیان هنرمندانی هستند که در این دوره از جشنواره به قصه گویی خواهند پرداخت. هنرمندان، قصه منتخب خود را برای قصه گویان و علاقه مندان روایت می نمایند. این قصه ها بر اساس زندگی این هنرمندان و یا سلیقه ادبی شان هر روز انجام می گردد.

4. فضا های باز

اگر برای گذران شب یلدا به دنبال فضایی باز هستید، جایی که بتوانید، چایی داغ بخورید و نمایشی را نگاه کنید، به شما مراسم هایی که در پارک آب و آتش، بوستان تبادل نظر، محوطه تئاتر شهر و دیگر پارک های معروف تهران برگزار می شوند را پیشنهاد می دهیم. شما می توانید فلاسک چای و تنقلات را بردارید و سری به این پارک ها بزنید و از شب یلدا در فضای باز لذت ببرید (البته اگر هوای آلوده تهران، یک شب یلدا را به ما امان دهد!!)

5. کویرگردی

کویر مصر، کویر مزینان، کلوت های شهداد و در مجموع شهر ها و روستا های حاشیه کویر ایران همانند روستای مشهور مصر، بهترین مکان ها برای برگزاری شب یلداست. اگر نمی خواهید در تور شرکت کنید، می توانید با ماشین شخصی خودتان به این منطقه ها سفر نموده و در مراسم هایی که در این مناطق برگزار می گردد، شرکت نمایید. تنها حواستان را جمع کنید که خوراکی ها، غذا ها و آجیل و میوه شب یلدا را به همراه داشته باشید. اگر چه در مقصد هم می توانید مواد غذایی مورد نظرتان را خریداری کنید، با به دلیل شلوغ شدن بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا شاید مواد غذایی تمام گردد. شما هم که نمی خواهید شب یلدا را بدون آجیل ها، میوه ها و غذا های مخصوص شب یلدا سپری کنید!

اگر قصد اقامت شب در این مکان ها را دارید، سعی کنید از قبل محل اقامتتان را هماهنگ نمایید. با این حال، چندان نگران نباشید، چرا که در این مکان ها مخصوصا روستا های نزدیکی کویر مصر یا کویر مزینان، اقامتگاه های بسیاری وجود دارند که می توانید شب را در آن ها سپری کنید.

6. کار خیر بکنید

اگر اهل کار های خیر هستید و می خواهید شب یلدای امسالتان را با کسانی که همواره تنها و منتظر چنین برنامه هایی هستند، تقسیم کنید، پیشنهاد هایی برایتان داریم:

آسایشگاه کهریزک، پر است از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که در شب یلدا فرزندانشان کنارشان نیستند تا برای آن ها غذا بپزند و کرسی آماده نمایند و فال حافظ بگیرند. چه خوب است که ما برای چند ساعت نقش فرزندانشان را برایشان بازی کنیم. برایشان گل ببریم و با همان مبلغی که قرار است برای شب یلدا هزینه کنیم برایشان میوه و شیرینی بخریم و این شب طولانی را کنار آن ها جشن بگیریم. شک نکنید لبخند شادی و رضایتی که بر لبان آن ها می نشیند بهترین هدیه شب یلدا برایتان خواهد بود.

موسسه محک پر است از بچه ها بیماری که بیشترشان امیدی به زندگی ندارند و فقط روز ها را سپری می نمایند. بعضی از خانواده های این بیماران فقط می توانند هزینه های درمان را پرداخت نمایند آن هم به زور و پولی برای برگزارکردن مراسم یلدا ندارند. فکر خوبی است که با خریدن تعدادی انار و مقداری تنقلات دل آن ها را هم شاد کنید. البته اگر روحیه بسیار حساسی دارید و ممکن است در این مکان ها منقلب شوید این پیشنهاد برایتان مناسب نخواهد بود، چون هم بچه ها از حال شما ناراحت خواهد شد و هم شادی یلدا از بین می رود. پس کلا همه چیز خراب می گردد!! البته می توانید بسته های یلدایی را به مسئولین آن جا هدیه دهید تا خودشان بین بچه ها پخش نمایند. اینطوری هم آن ها خشنود می شوند هم شما.

به جز این دو مورد آسایشگاه و شیرخوارگاه ها و گرمخانه هایی هستند که می توانید با جست وجو و تحقیق، آن ها را پیدا کنید و سری به آن ها بزنید. البته نباید فراموش کنید که سرزدن به این مکان ها فقط مختص شب یلدا نیست و چه خوب است که هرازچندگاهی بدون مناسبت هم به این جا ها بروید و آن ها را خشنود کنید.

این بود پیشنهادات یلدایی وبلاگ اطلس وب به شما همراهان همیشگی. اگر شما هم جای خاصی را برای گذراندن شب یلدا سراغ دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: برترین ها

به "شب یلدا کجا بریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب یلدا کجا بریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید