رودخانه کرج بی حریم است، منفعت طلبی به چه قیمتی؟

به گزارش وبلاگ اطلس وب، رودخانه کرج ،رودخانه ای زیبا که زیر بار ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه و تصرف منابع طبیعی قد خم نموده است.

رودخانه کرج بی حریم است، منفعت طلبی به چه قیمتی؟

به گزارش خبرنگار از ، رودخانه کرج تنها در قاب کلمات و زیبایی خلاصه نشده است و سخاوتمندانه آب آشامیدنی جمع زیادی از مردم تهران را تأمین و همچنین زمین های پائین دستی البرز را آبیاری می نماید، ضلع سوم مثلث مهربانی رودخانه کرج تفرجگاه افرادی است که به هر دلیلی از زندگی و مسائل و مسائل روزمره خسته هستند و برای آرامش روانی در این طبیب طبیعی آرام می گیرند.

اما بعضی از افراد بی توجه به مسائل و توصیه کارشناسی، بیشتر از آنچه که باید نزدیک به رودخانه می شوند و حریم را رعایت نمی نمایند و طبیعی است که در موارد حساس نه تنها موجب آرامش نمی گردد بلکه گاهی آسیب آن از سود و منفعتش بیشتر است. از این رو هر روزه شاهد ساخت و ساز غیر مجاز در اطراف رودخانه کرج هستیم که البته مسئولان نهادها مرتبط می گویند مخالف این امر و خواهان برخورد جدی با سازه های غیرمجاز حریم رودخانه هستند.

حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در گفت و گو با خبرنگار از، با بیان اینکه هر سازه غیرمجاز در حریم رودخانه باید تخریب گردد، گفت: مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه کرج به تنهایی از عهده دستگاه قضا ساخته نیست.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز اضافه نمود: طی دهه های گذشته شاهد سربرآوردن واحدهای مسکونی و ویلاهای زیادی در حاشیه رودخانه کرج بوده ایم، بسیاری از واحدها هیچ مجوزی ندارند و به صورت غیرمجاز و قارچ گونه رشد نموده اند.

او گفت: دستگاه قضا با جدیت پیگیر ساخت وساز های غیرمجاز این محدوده است و با متخلفان برخورد می نماید.

شاکرمی به اخطاریه های زیادی که به صاحبان سازه های غیرمجاز داده شده است، اشاره نمود و اضافه نمود: بعضی از این ملک ها برطرف تصرف شده اند، ولی همچنان شاهد ادامه تخلف ساخت وساز در حریم رودخانه هستیم.

او گفت: حجم این تصرف ها زیاد است و از بستر رودخانه بیلقان تا ولایت رود ادامه دارد، به همین دلیل مقابله با ادامه این فرایند به تعامل بین بخشی و همکاری سایر دستگاه های مسئول نیازمند است.

آشکده های غیرمجاز حواشی رودخانه نیز که وارد حریم رودخانه شده اند، از دیگر معضلات اصلی رودخانه کرج و جاده زیبای چالوس به شمار می آیند، اگر در روزهای تعطیل مسیرتان به جاده چالوس افتاده باشد، قطعا تعداد زیادی از آن ها را به ویژه قبل از تونل کندوان خواهید دید. اکنون افزایش تعداد این آشکده ها مسائل زیادی در جاده به وجود آورده است؛ از تصرف اراضی ملی تا مسائل زیست محیطی و ترافیک مسائلی هستند که این روزها جاده چالوس و مسافرانش با آن دست وپنجه نرم می نمایند.

حامد فرضی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز هم در گفت و گو با خبرنگار از ،در این زمینه گفت: یکی از معضلات جاده چالوس به ویژه بخش آسارا، تصرف اراضی ملی توسط همین آشکده هاست. با وجود این که تصرفات بسیاری در این منطقه وجود دارد، اما می توان گفت آشکده ها بزرگ ترین معضل هستند.

او با بیان اینکه پفراینده این آشکده ها از سال 85 باز است، اما اعتراض های پی در پی روی حکم باعث شده حل مشکل پفراینده ها تاکنون به طول بی انجامد ، گفت: حکم قلع و قمع و تخریب این اراضی صادر شده و 9 فقره را می توانیم تخریب کنیم، اما به دلیل این که منتظر پاسخ دیگر دستگاه ها هستیم، هنوز اتفاقی نیفتاده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز می گوید: حفاظت از اراضی ملی از مهم ترین اهداف ماست و ما در این سال ها شاهد کاهش تصرفات اراضی در سال های اخیر بوده ایم و مسئولان حفظ یگان منابع طبیعی به محض اعلام خبر در این زمینه به محل رفته و مانع از تصرف می شوند.

خطر ساخت و ساز در حریم رودخانه شاید در نگاه اول به چشم نیاید، اما در مواقع بحرانی همچون بارندگی و یا طوفانی شدن هوا که منجر به وقوع سیل می گردد بسیار خطرناک است.

چند سالی است که سایه ساخت و سازهای غیرمجاز بر سر محیط زیست سایه افکنده است، به ویژه در محیط زیبای جاده چالوس و در جوار رودخانه کرج ؛ وباید گفت حال رودخانه کرج با سازه های غیر مجاز خوش نیست.

سرانجام پیغام.ج/ش

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "رودخانه کرج بی حریم است، منفعت طلبی به چه قیمتی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رودخانه کرج بی حریم است، منفعت طلبی به چه قیمتی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید