حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: اردوغان مقصر اوضاع سوریه و منطقه است

به گزارش وبلاگ اطلس وب، رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه با انتقاد از سیاست خارجی رئیس جمهور کشورش، او را مقصر اوضاع سوریه و منطقه دانست.

حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: اردوغان مقصر اوضاع سوریه و منطقه است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اطلس وب، کمال قلیچ دار اوغلو رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشورش و حزب متبوع وی را مقصر همه آن چیزی خواند که بر سر سوریه و منطقه آمده است.

کمال قلیچ دار اوغلو در مقدمه کتابی با عنوان روابط ترکیه و روسیه در سایه بحران در سوریه که توسط حزب جمهوری خواه خلق ترکیه صادر شده است، گفت: خط مشی حزب عدالت و توسعه و ماجراجویی های آن که از واقعیت فاصله دارد، عامل به آتش کشیده شدن منطقه و به طور خاص سوریه است و سیاست های اردوغان، علت اصلی بحران سوریه از همان ابتدا بوده است.

وی اضافه کرد: هشت سال گذشته ثابت کرد که ضامن اصلی امنیت و ثبات ترکیه و حفظ منافع ملی آن، این است که سوریه، یکپارچه، متحد، دارای حاکمیت کامل و در صلح، امنیت و ثبات باشد و آنکارا هم با آن روابط خوبی داشته باشد...کما اینکه این هشت سال، شکست کامل سیاست های اردوغان را ثابت کرد.

قلیچ دار اوغلو با بیان اینکه اردوغان نه تنها در منطقه بلکه در همه دنیا از انزوایی کشنده رنج می برد، اضافه کرد: او مستقیما در همه تحولات مربوط به بحران سوریه دخالت داشته است و این امر با اظهارات علنی وی درباره پایبندی ترکیه به وحدت سوریه و تلا ش های صورت گرفته برای حل بحران در این کشور در تناقض است.

حزب خلق جمهوری خواه ترکیه، قدیمی ترین حزب سیاسی در جمهوری ترکیه و مهمترین حزب چپ میانه این کشور است که در نهم سپتامبر سال 1923 از سوی مصطفی کمال آتاترک رهبر جمهوری نوین ترکیه تأسیس شد و هم اکنون حزب اصلی اپوزیسیون ترکیه است.

ترکیه در طول بحران سوریه همیشه از گروه های مسلح مخالف دولت سوریه حمایت نموده است. ارتش ترکیه از 9 اکتبر (17 مهر) هم عملیات نظامی خود را در شمال سوریه و با هدف تسلط بر مناطق تحت نفوذ شبه نظامیان کرد سوریه شروع کرد.

این عملیات بعدا با توافق میان ترکیه و روسیه متوقف شد، اما حضور نیروهای ترکیه ای در بخش هایی از شمال سوریه در قالب گشت های مشترک با روسیه همچنان ادامه دارد. گروه های حامی حقوق بشر با استناد به گزارش های میدانی و تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، نیروهای ارتش ترکیه و به خصوص هم پیمان های آنکارا در گروهک تروریستی ارتش آزاد را به نقض حقوق بشر و کشتن و شکنجه غیرنظامیان متهم نموده اند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: اردوغان مقصر اوضاع سوریه و منطقه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: اردوغان مقصر اوضاع سوریه و منطقه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید